Zde jsou uvedeny nejčastější formy šikany na našich vojnách
 
Forma šíkany Nejčastější způsob provedení.
Sahara Na tento povel musí šikanovaný voják okamžitě donést šikanujícímu nápoj.
Bufet Šikanovaný musí přinést jídlo, bez ohledu na denní nebo noční dobu.
Kříšťálová noc Šikanující probudí služebně nejmladší vojáky a rozbíjejí skleněné předměty. Mladíci jsou přinuceni střepy posbírat, někdy se rozbité sklo ještě polije vodou s mazlavým mýdlem nebo mýdlem na holení.
Deka Oběti se přehodí přes hlavu deka nebo spací pytel a poté ji skupina vojáků bije a kope. Represe nezřídka končí, až když oběť nejeví známky odporu.
Diskotéka Spočívá v násilném probuzení a následném tancování šikanovaných.
Motokros Oběti šikanování jsou přinuceni uchopit ramínko na šaty coby řídítka terenního motocyklu, na záda si naložit plnou polní a prohánět se po vytyčené závodní dráze.
Metro Šikanovaný představuje vlakovou soupravu v podzemní dráze, pod postelemi. Pod každou z postelí pak hlásí název stanice.
Závody šneků  Šnek jako objekt šikany se musí po čtyřech nebo plazením pohybovat s nočním stolkem na zádech po vymezené dráze, přičemž každý z mazáků má svého šneka. Šnek, který dorazil do cíle první, vypadá ze hry, ostatní pokračují v závodech.
Kukačka Šikanovaný je přinucen zavřít se do skříně a na povel otevřít dveře, vystrčit hlavu a kukat jako kukačka v hodinách. Po té šikanující uchopí dveře a prudce je zavře, tak že šikanovanýho praští. Toto se opakuje do té doby, co šikanující otevře dveře a šikanovaný z nich vypadne.
Sexuální obtěžování  Šikanovaný je nucen předstírat pohlavní styk s polštářem nebo jiným předmětem. Šikanující je nucen kouřit kliku u dveří. atd.
Pes Šikanovaný je nucen po rozsvícení světla štěkat na žárovku.
Koloběžka Spícímu vojákovi se dá mezi prsty u nohou papír, který se posléze zapálí.
Transfuze Týrání, kdy se po úderech do nosu provádí odběr krve. Krev se odchytává do ešusu a v některých případech ji musí postižený také vypít.
Gagarin Šikanovaný je zavřen do skříně a posléze vyhozen z okna.
Jukebox šikanovaný je zavřen v plechové šatní skříňce a šikanující mu vzduchovými otvory ve dvířkách vhazuje drobné mince. Po vhození mince je šikanovaný povinnen zaspívat každý song, dle přání šikanujícího. Pokud tento song nezná, lze rozvněž navázat na variantu Gagarin.
Bratislava Osobní skříňkou šikanovaného s pečlivě srovnanými věcmi je několikrát hozeno jako hrací kostkou a pak je postavena vzhůru nohama. Sikanovanému se pak nakýtá pohled jak na bratislavský hrad, zvenčí čtyři věžičky a uvnitř bordel.
Vlak Šikanováný vojáci jsou přinuceni běhat pod oknem s utrženými větmi ze stromu, aby mazáci měli pocit, že jednou ve vlaku.
Slimák Šikanovaný se svlékne a lehne si na mokrý hadr, sním se pak tak dlouho plazí po břiše, dokud za ním nezůstává mokrá stopa.
Kazeťák Dva šikanovaný si vezmou záchodový papír a uchopí ho tak, že jeden odmotává a druhý namotává (jako pásek u kazeťáku), k nim si stoupne ještě jeden šikanovaný a přiloží hlavu k tomu toaleťáku, a zpívá to co si mazáci přejí.
Mořská vlna Šikanovaný srčí hlavu do záchodu a mazák spláchne.
Hever Šikanovaný si vleze do uložného prostoru v posteli, postel zavře a nechá koukat pouze ruku. Jeden z mazáků mu pak na ní šlape a on musí pomalu zvedat postel.
Teploměr Šikanovaný je umístěn za okno a každou čtvrthodinu hlásí teplotu
Mapa Na PVS (pro pozdější narozené Politicky-Výchovná Světnice) visela mapa s politickým rozdělením světa. Ke každému státu bylo přiřazeno číslo a hlavní město. Pokud se mazáci se svým číslem dostali k poslednímu (kolem 250), mladí musí každý den znát nejen číslo starejch, ale i stát a hlavní město příslušně k danému dni.
Dostihy Po budíčku je v 6:10 rozcvička. Mladí jsou povini běžet sprintem 3x kolem jídelny (dle jídelny; tato jídelna měla cca 250 m) Poslední 3 klikují číslo starejch. V případě bojkotu dostihu, tedy nepijemně pomalého běhu či chuze, klikují všichni. Mazáci si vybírají jednotlivé koně a sází na ně. (upozorňuji, že sprint deset minut po sesté ráno je velmi nechutný, ba přímo na blití, což dokazují mnozí učasnici závodu)
Krokodýl Šikanovaný si vleze do spacáku, doplazí se k dozorčímu a kousne ho do nohy.
Kostky Na plechovou skříň se namalují čísla. Šikanovaný si vleze do plechové skříně, která se schodí ze schodů.
Hamburger Šikanovaný se zabalí mezi dvě matrace, sváže se a schodí ze schodů.
Cesta domů Staří po dlouhém pobytě v kasině si dopřejí cestu domů…Mladí běhají pod oknem s větvičkami, imitují klepotání kolejnic a hlásí zastávky. Staří se pozerajů z okna na cestu domů …
Větrák Ráno po rozcvičce vyženou mazáci z baráku ven gumy s plechovejma kýblema, aby do nich nabýrali a chytali čerstvej vzduch, který potom nosí mazákum. Tak to dělaj do té doby, až se mazákum zdá, že je v pokuji čerstvej vzduch.
Listí Na podzim, když je venku spadaný listí, si musí kařdá myš obstarat lepidlo a potom to listí sbírat ze země a lepit ho zpátky na strom. Končí to až když nezůstane na zemi ani jeden list.
Semafor Principem je rychle se obléct do oblečení, které je rozlišeno barvou. Pyžamo-žlutá, maskáče-zelená, tepláky-modrá. Mazáci pak říkají barvy a vojáci se převlékají podle nich. Trva to tak dlouho jak mazáci chtějí.
 Kraken V jídelne a kuchyni se vypustí tzv. Kraken. To znamena, ze se ucpou vsechny odtoky v podlaze, vsechna umyvadla a pustí se voda ze vseho co tece. Kdyz je vsude cca 5-15 cm vody, smena slouzici v kuchyni se nazene s kyblema vodu  odstranit. I v peti lidech trvala tato zabava nekolik hodin.
Kanal Na podlahu se vojenskym cernym kremem na boty nakresli mriz kanalu. Mysaci jsou pak vyzváni, aby vylili kýbl plny vody do kanalu, ale ten proti vsem ocekavanim neodteka. Takze mysak vodu zase setre a zase vyleje do kanalu a to az do doby, kdy mohou mazaci ven nebo mysak omdlí unavou nebo vse konci, az kanal opravdu zacne odtekat.