Zoufalcova homepage

aktuální číslo
aktuality
starší čísla
kdo jsem?
o čem to je?
odkazy
literatura
všechno možné
fotoalbum
staré hry
Diskuze
kontakt

[číslo 11] - Tohle číslo vyšlo 31.12.1999
Předchozí číslo | Další číslo | Seznam starších čísel | Aktuální číslo

Vše nejlepší do nového TISÍCILETÍ!!!
Nové MILENIUM začíná úderem první sekundy roku 2000!
více najdete zde

Reklama na Gillete a kočka v ní
Už konečně vím, odkud vzali tu kočku. Nejdřív jsem si myslel, že je to nějaký počítačový trik nebo že ji možná doopravdy oholili, ale odpověď jsem našel v jednom z posledních dílu seriálu Přátelé (jo dívám se. Televizi sleduju jen v úterý odpoledne od 18:00 - 19:00, kdy hrajou Simpsons a Prátelé), kde si jedna představitelka takovou kočku koupila. Jde o nějaký speciální druh, který nemá chlupy. Takže to měli celkem jednoduché Gilleťáci jedni.
Začíná skutečně 1.1.2000 nové Milénium?
Je konec roku a já musím vyjádřit své rozhořčení (které jste už jistě četli na aktualitách) před nádcházejícími oslavami, které jsou většinou prezentovány jako Oslavy konce tisíciletí čili Nového Milénia. S tímhle já musím rázně nesouhlasit. Lidé žijící stejně jako já v moderní společnosti (podle mého názoru tak 80% populace), která se řídí Gregoriánským kalendářem a zná už fyzikální zákony natolik, že můžeme určit každou sekundu, kde se naše planeta nachází, jestli je den či noc, kolik procent své dráhy uběhla a podobně. Společnost si prostě určila, kdy začíná rok, kdy den a taky, kdy začíná tisíciletí. Pokud se tímto vším řídíme, tak nové tisíciletí začíná až na Silvestra roku 2000 (tisíciletí se počítá od čísla 1 do čísla 1000 včetně). Argumenty typu, že když si společnost všechno určila sama, tak si může říct, že letos je konec Milénia, se mi zdají naprosto zcestné. Prostě to nejde. Je fakt, že se údajně některé roky přeskočili a podobně, ale to nic nemění na tom, že tisíciletí je stanoveno na řelom 2000/2001. Jestli je tento rok vůbec, to je jiná věc. Tak samo bychom mohli polemizovat nad tím, že vlastně je bezpředmětné mluvit o nějakém konci roku, když tu je spousta vlivů, které zajišťují, že konec roku stejně přesně neoslavíme. Když počítáme např. s přestupným rokem, tak to dělá každý rok, čtvrt dne navíc, který mi klidně zanedbáváme a přidáme ho až co 4. rok. Kdybychom to rozpočítali na kousky, tak bychom půlnoc slavili o někol ninut dřív nebo později. Záleží, na kterou stranu to ojebáváme. Tak samo to vypadá s časovými pásmy. Je dáno přece pásmo, kde je jistá hodina, ale když se to propočítá, tak například v Ostravě a v Praze jsou jiné časy, ale společnost si to prostě určila, tak to tak je. A ne, že někdo přijde (Clinton, Piži, hlasatelé v TV a podobně) a prohlásí, že bude nové Milénium. To prostě nejde a nemají pravdu. Pokud bych uznal, že pravdu mají, tak potom je zcela relativní všechno, co jsem tu nastínil. Rok není stejně dlouhý, časová pásma jsou na nic, prostě chaos a přesně toto dělají politici, obchodníci s vidinami větších tržeb, prostě mystifikují všechny okolo. Věřím tomu, že přístí rok takové oslavy nebudou, nebude tam totiž už ta magická dvoutisícovka, která tolik učarovala povrchním lidem jako symbol nového tisíciletí. Celý ten humbuk je spojen předpokládám i s problémem Y2K (myslím tím přechod počítačů na rok s dvoujkou na začátku). Prostě tohle je můj názor a myslím, že tisíciletí je prostě příští rok (mě to může být tak celkem jedno, mě to nijak nevzrušuje nějaké oslavy nového roku :-))), jen chci říct, že tu ostatní dělají humbuk a klamou lidi. Takže Šťastné nové Milénium a hodně štěstí a zdraví...

Gregoriánský kalendář - dnes běžně užívaný kalendář yavedený 1582 papežem Řehořem XIII. Vypuštěním 10 dnů (5.-14.10.) byl odstraněn rozdíl mezi juliánským kalendářem a skutečným střídáním ročních dob. Průměrný rok v greg. kalendáři trvá 365,242 5 dne, tropický rok pak 365,242 2 dne. Odchylka je pouze 26s.
Juliánská perioda - období 7980 roků s počátkem periody 1.ledna 4713 př.n.l. Dny se počítají průběžně od počátku periody. Např. juliánské datum 2444240 značí 1.ledna 1980.


Celková aktualizace stránek
Celkově jsme zaktualizoval celé stránky. Skoro každý odkaz z menu (kromě o čem to je a staré hry) jsem nějakým způsobem doplnil. Přibyla další položka v menu a sice Všechno možné, kde budu umisťovat všechno, co nepůjde zařadit jinam, prostě cokoliv bude nějakým způsoben zajímavé. Dále přibyl vyhledávač, který občas indexuje celé stránky a pak se dá celkem lehce něco vyhledat. Takže tuto službu hojně používejte, zajišťuje ji server Atomz.com, který to dělá zcela zdarma.
Konec světa (End of days)
Byl jsem na tom v kině, samozřejmě, že několikrát neopomenuli pominout, že končí tisíciletí (Piži poznamenal, že příští rok budou muset dělat oslavy tisíciletí zvlášť k vůli mě). Film nic moc, byla to spíš tragikomedie, prostě nuda. Arnold se snažil, lae byla to klasika. Borec, který pije, protože má trauma z mládí, kdy mu zabili manželku a dítě, se pouští do boje se zlosyny (tentokrát to byl Satan) a těm to snaží nandat, protože nemá co ztratit. Prostě romantický hrdina. Některé záběry byly vyloženě trapné (letící arnold na špagátě a po střeše honící kněze), některé zase efektní (metro) a některé brutální (všemožné propichování hadů, ruk, noh a nakonec i Arnolda), no fuj. Co se mi ale hodně líbilo, byla konverzace mezi Satanem a Arnoldem o Bohu. Satan o j¨svoji nastávajíci vládě říkal:"Ale vždyť je to jen změna vedení. Bůh není lepší, jen má lepší reklamu." Nebo tak něco. To bylo fakt dobré. Počítačové efekty občas dobré, maximum až na konci. Docela solidně vypadal na konci ten vybydlený kostel. Celkově to bylo vyhozených 55 Kč. Ale těším se na Záhadu v Blairwitch, či jak se to píš. Podle toho, cojsem slyšel to bude dooost nářez.
Jak bych měl dělat faktury
Máme nového zákazníka a ten si přál dostat od nás fakturu během tohoto roku, takže to asi nestihnu. Teda spíš určitě. Ale zkusím mu to dneska přecejenom udělat a poslat poštou, snad nebude pozdě. Bylo to způsobeno mimojiné také tím, že jsem nevěděl objednávku, vyřizoval to totiž někdo jiný a ten mě neinformoval. Mohl jsem se zeptat to je sice taky pravda. No nic, dost keců, jdu dělat faktury :-)
Zajímavé domácí úlohy mého bráchy
Brácha je na základce asi v 6.třídě. Občas donese zajímavé úlohy. Dnešní úloha: Kolik vody spotřebuje vaše domácnost za den. Pár minulých úloh: Kolik vydělávají rodiče, kolik tepla spotřebujete denně, povolání rodičů a sourozenců a podobně. Myslím (tohle není můj spiklenecký nápad, všimli si toho naši), že si někdo schromažďuje celkem dost intimní věci o rodinách žáků základní školy. Nedivil bych se, kdyby se ptali např. Kolik mobilních telefonů máte v domácnosti? Máte televizi? Kameru? Video? Kam až to půjde? Kam a kdy jedete na dovolenou? A pak už jen sehnat někoho a máte vyděláno, nebo si to někdo schromažďuje z jiných důvodů, co já vím? Ale je to divné, vymýšlejí "kokotiny", jak to nazval můj otec. Souhlas. Zaměstnávat celou rodinu tím, že teď všichni počítají, kolik spotřebujem zhruba vody.
Iridium - záblesky družic na obloze
Polárka Nejdřív bych rád poděkoval Pižimu, z jehož starých stránek na geocities jsem čerpal. Nechci zde uvádět zdroj, protože Piži chystá nové stránky, kde bude mimojiné i delší a přesnější pojednání o tomhle efektu, já ho jen stručne nastíním. Na starých stránkách se vyskytují některé nefunkční odkazy a server, který vše počítal se trošku změnil.

Už kdysi jsem sliboval kamarádům z Gymplu, že jim nějakým způsobem vyrobím návod, jak to sledovat. Je to asi tak už rok. Od té doby se pár věcí změnilo. Ale začneme pomalu. Možná znáte firmu Iridium, která provozuje síť satelitních telefonů a pagerů. Tato firma si nechala vynést na oběžnou dráhu 66 satelitů, které zajišťují, že budete na příjmu pořád. Družice jsou speciálně vyrobeny (ne schválně). Jejich antény mají lesklý povrh, takže se za čas zjistilo, že v určitou dobu na obloze se najednou rozsvítí a pak shasnou. Tento effekt trvá většinou několik sekund, ale je to velice zajímavé, zvlášť, když to sleduje více lidí, kteří si ani nedokážou představit, co asi tak uvidí (nejlepší je, když nakonec nic neuvidí :-)). Abychom věděli, kde a kdy bude družice vidět, nám stačí vědět souřadnice místa pozorování a zbytek zajistí server Heavens-Above, který na základě našich souřadnic vypočítá dráhu letu a taky intenzitu záblesku.

http://www.heavens-above.com/main.asp?lat=49.51&lng=18.27&loc=Orlova&TZ=CET

Ve výše uvedené adrese (zkopírováno z Pižiho stránek a upraveno pro stávající aktuální server, který to vypočítává) jsou uvedeny údaje pro aktuální informace na území města Orlová. Takže pokud chcete pozorovat taky, musíte si zjistit souřadnice vašeho městečka (kdysi vedl odkaz na server space.cz, kde byly souřadnice napsány, teď jsem to už nenašel) a převést je na stupně. Většinou totiž dostanete údaj ve stupních a minutách a to je nežádoucí. S převodem si jistě hravě poradíte (pro méně zkušené a znalé: jeden stupeň má 60 minut). Pak to stačí doplnit do www adresy s tím, že přepíšete čísilko za lat (zeměpisná šířka) a lng (zeměpisná délka) a změníte loc (název místa pozorování). Pak to celé můžete konečně hodit do prohlížeče. V podrobné tabulce, kterou si necháte zobrazit třeba na týden se dozvíte tyto údaje o záblesku na obloze (v tom to pořadí):

  1. datum
  2. přesný čas
  3. intenzitu záblesku (-7 je dost hodně. Čím menší číslo, tím lépe. Nula vypadá asi tak, že vidíte, že letí družice jako malá hvězdička)
  4. výškový horizont (0° je zem a 90° je kolmo vzhůru, takže si to jistě dáte dohromady)
  5. azimut (udává úhel od severu po kružnici po směru hodinových ručiček. Proto máte nahoře ten obrázek Polárky. Pokud se postavíte k Polárce čelem, koukáte na sever. Kružnice má 360° takže za vámi je 180°, před vámi 0°.
  6. vzdálenost centra záblesku i se směrem
  7. intenzita v centru
  8. číslo satelitu
To by bylo tak zhruba vše. Potřebujete tedy ještě pekné počasí, málo světla z okolních měst a přesné souřadnice (tady to moc očesat nejde, pokud to nebude přesně, tak můžete čekat časové zpoždění, odchylky od očekávaného místa, jiná výška, jiná intenzita). Nějaký ten stupeň při hledání výšky a přesného azimutu už můžete ošulit, na obloze to nějak pak uvidíte. Stačí to pak zhruba najít a půjde to.

Takže jsem si splnil, to, co jsem slíbil a Pižimu se omlouvám, že jsem mu to vyfoukl.


Strasti s letošním Silvestrem
Koncem listopadu jsem prohlásil, na základě informací mých rodičů, že budu sám doma, tudíž můžeme podnikat nějakou pařbu. Naši se však nějak konktrétně nevyjádřili, věděl jsem jen, že by snad měli jet k nějakým známým, bylo to i nějak domluvené. Dnes je pátek 31.12.1999 14:10 a já stále nic konkrétního nevím. Naši se různě hádají a jsou nasraní, takže skutečně ještě nic nevím. Chápu, že by to jistí lidé z různých části Moravy potřebovali vědět dřív, ale kdybych to věděl, tak jim to řeknu. Když se našich totiž zeptám, jestli si mám hledat náhradní program, nebo zda jedou, strhne se lavina s dalšími hádkami, takže mě snad všichni chápete. Dneškem jsem rezignoval, je mi to jedno. Počkám prostě jak to dopadne, když tak vyrazím do ulic a zahulím si na to. Tímto všechny zdravím a omlouvám se, že se vše neuspořádalo podle NAŠICH úředstav. Některé jiné okolnosti, proč u mě nepořádat Silvestr byly nakonec vyřešeny a mohli jsme se v pohodě sejít v "komorní atmosféře". Bohužel to dopadlo díky našim jinak a já neměl potřebný čas k realizaci a zajišťování této malé a "komorní" oslavy...
spodní lišta